FAQ

Co to właściwie jest gymkhana?

Dokładnie i wyczerpująco opisuje to artykuł na Wikipedii: gymkhana motocyklowa

 

Nigdy wcześniej nie próbowałem gymkhany…

… więc nie ma lepszej okazji by spróbować po raz pierwszy. Przez przejazdami konkursowymi odbędą się treningi, a instruktaż i wskazówki będzie można uzyskać od doświadczonych zawodników. Specjalnie z myślą o nowicjuszach zrobiliśmy dwie klasyfikacje – amatorów i doświadczonych, tak więc każdy, nawet debiutant, może powalczyć o podium.

 

Czy gymkhana jest bezpieczna?

Jest to sport zupełnie inny niż pozostałe. W przeciwieństwie do wyścigów torowych, nominalne prędkości rozwijane w czasie przejazdu są niewielkie (do 25-30km/h), ważniejsza od prędkości jest bowiem dokładność. Ponadto umiejętności nabywane w treningu gymkhany bardzo podnoszą bezpieczeństwo motocyklisty w ruchu miejskim. Umiejętność zrobienia uniku czy efektywnego dohamowania przydaje się bardzo w nieprzewidzianych sytuacjach na drogach publicznych. Albo chociażby wtedy gdy trzeba zawrócić motocyklem na wąskiej drodze.

 

A jeśli uszkodzę swój motocykl podczas zawodów?

Historia zna już takie przypadki, ale pechowcy nigdy nie zostali pozostawieni samym sobie. Pomożemy Ci - my też jesteśmy motocyklistami :-)

 

Ile kosztuje wstęp i uczestnictwo?

Dla widzów udział jest bezpłatny. Każde miasto ustali czy zawodnicy będą brali udział bezpłatnie, czy będzie pobierana opłata startowa.

 

Jakie wymagania muszę spełnić by wziąć udział w zawodach?

Najważniejsze to: dokument uprawniający do jazdy oraz sprawny technicznie, zarejestrowany i ubezpieczony motocykl. Szczegółowe informacje tutaj: Regulamin zawodów GymkhanaGP

 

A jeśli nie spełniam któregoś z wymagań?

Wszelkiego rodzaju odstępstwa od regulaminu można indywidualnie negocjować z organizatorem. Skontaktuj się z nami - może znajdzie się jakieś rozwiązanie.

 

Jeszcze nie wiem na jakim motocyklu wystartuję, czy nadal mogę się zarejestrować?

Tak, wypełnij formularz pomijając te pola, co do których nie jesteś pewien. Brakujące dane podasz na miejscu w dniu zawodów.

 

Czy mogę wystartować jeśli nie zarejestruję się przed zawodami?

Tak, rejestracji można dokonać na miejscu w dniiu zawodów (o ile wcześniej nie wyczerpie się limit miejsc danej rundy). Niemniej zachęcamy gorąco do rejestracji na stronie – tylko wtedy możesz od nas otrzymać koszulkę ze swoim imieniem lub ksywką!

 

Czy muszę mieć swój motocykl by wystartować?

By wystartować w gymkhanie trzeba pojawić się na swojej (lub pożyczonej od kogoś) maszynie.

 

Co to jest konkurs GP8?

Jest to pięciokrotne przejechanie ósemki na czas. Błędy są naliczane jak w gymkhanie. W czasie zawodów zawodnicy robią ósemki rozgrzewkowe, a potem mają dwa podejścia podczas których mierzony jest czas. O klasyfikacji decyduje lepszy z dwóch uzyskanych wyników.

 

Jak przebiegają zawody i jak liczone są czasy

Po rejestracji zawodnicy mogą wziąć udział w treningu (nieobowiązkowym). Trasa konkursowa jest trzymana w ścisłej tajemnicy do chwili gdy się ją ogłasza na 45 minut przed rozpoczęciem przejazdów konkursowych. W tym czasie zawodnicy mogą zapoznać się z nią pieszo. Pierwsza seria przejazdów konkursowych odbywa się wg. wyników z GP8 (w kolejności odwrotnej). Po przerwie w drugim przejeździe zawodnicy startują wg czasów uzyskanych w pierwszym – począwszy od najwolniejszego. O miejscu decyduje najlepszy czas pojedynczego przejazdu.